Domů / Novinky / CO BY MĚL KAŽDÝ VĚDĚT O ZÁZVORU
Facebook

CO BY MĚL KAŽDÝ VĚDĚT O ZÁZVORU

PRIMASPLAT - CO BY MĚL KAŽDÝ VĚDĚT O ZÁZVORU - Profesionální péče o zuby    Zázvor lékařský je vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky zhruba 1,5 metru. Odkud tato rostlina pochází není zcela známo, ale v Číně a Indii se používá již více než tři tisíce let. Koření zázvoru se získává z oddenků rostliny, nikoliv z kořene. Typická a intenzivní vůně zázvoru je způsobena esenciálními oleji, které obsahují aromatické látky.

ZÁZVOR LÉKAŘSKÝ (obecný, Zingiber oficinale)  je vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky zhruba 1,5 metru a má růžovobílé nebo nažloutlé květy. Odkud přesně tato rostlina pochází není zcela známo, ale v Číně a Indii se používá již více než tři tisíce let. Z těchto oblastí se díky mořeplavcům rozšířila po celém světě a udomácnila se i v Evropě. Koření zázvoru se získává z oddenků rostliny, nikoliv z kořene. Oddenky zázvoru mají specifickou chuť i vůni, proto jsou velmi oblíbené při přípravě pokrmů, kterým dodávají pikantní a exotický nádech. Typická a intenzivní vůně zázvoru je způsobena esenciálními oleji, které obsahují aromatické látky, jako je například zingiberen nebo malé množství bisabolenu. Kromě esenciálních olejů obsahuje zázvor celou řadu vitamínů, např. vitamín A, B1, B2, C, E, a také minerálních látek, jakou je např. hořčík, vápník, železo a další. Pikantní chuť zázvoru má na svědomí gingerol, který je svým chemickým složením velmi podobný kapsaicinu, látce, která je obsažena v pálivých chilli papričkách. Zázvor obsahuje několik set chemických látek (uvádí se až 640).

Zázvor nenajde své uplatnění jen v kuchyni. Velmi často je díky svým léčivým účinkům vyhledávaný jako přírodní lék, na celou řadu zdravotních obtíží.

ÚČINKY ZÁZVORU:
- má protizánětlivé a antibakteriální účinky
- má pozitivní účinky na trávicí trakt ( podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení, pomáhá proti žaludečním a cestovním nevolnostem )
- vhodný na prevenci proti chřipce a rýmě (pomáhá mírnit potíže)
- podporuje tvorbu slin
- podporuje redukci váhy a snižuje cholesterol
- stimuluje krevní oběh
- pomáhá při migréně, uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy
- podporuje oragnismus v boji proti rakovině
- má relaxační účinky ( rozříznutý oddenek příjemně voní i chutná ), prohřeje celé tělo, působí jako afrodiziakum

I přes své blahodárné účinky je však zázvor nevhodný pro děti do dvou let a pro dlouhodobě nemocné, zejména pro diabetiky. Vyhnout by se mu měli i lidé, kteří užívají léky proti překyselení žaludku, na srdce a snížení krvácení. Pro těhotné ženy se doporučuje ve velmi omezené míře.

Zázvor je možné konzumovat v mnoha různých podobách. Nejznámnější je zázvorový čaj, zázvorová limonáda, nakládaný zázvor jako příloha k sushi, strouhaný, sušený nebo drcený  jako koření v kuchyni. Při konzumaci zázvoru se příjem v sušené formě doporučuje max.1 gram, v čerstvém stavu by denní množství nemělo přesáhnout 4 gramy.

Zázvor obsahuje i naše ZUBNÍ PASTA SPLAT GINGER.
První hřejivá zubní pasta se zázvorem, která nabízí pocit tepla a zajišťuje komplexní péči o ústní dutinu. Imunostimulační olej z kořene zázvoru, zlepšuje krevní oběh v ústech a stará se o zdraví dásní. Zubní pasta Ginger poskytuje účinnou prevenci proti zánětu dutiny ústní, chrání proti tvorbě zubního plaku a nepříjemnému zápachu z úst.